Poleć znajomym

PORZECZKÓWKA Z PORTO I MIESZANYCH PORZECZEK

Jak zbierać punkty?

Autor: (11070 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Around the Kitchen Table

...musiałam opróżnić zamrażalnik, gdzie w woreczkach czekało na użycie około kilograma czarnych i czerwonych porzeczek. Miałam dwa wyjścia - albo je wyrzucić, albo nastawić nalewkę. Jedzenia zwyczajowo nie wyrzucam, więc tak oto jest porzeczkówka z mrożonych mieszanych porzeczek. I powiem Wam tylko jedno. Niech się schowa Martini, niech się schowa wino, niech się schowają rum, gin czy whisky. To cudo ma odpowiednią zawartość alkoholu, gęstą, aksamitną konsystencję, cudnie pachnie i zapewnia niezapomniane doznania. I uwierzcie mi, że najtrudniejszą częścią procesu nie jest nalew, syrop czy filtrowanie, ale próba zapomnienia o porzeczkówce na minimum 6 miesięcy...

Składniki

  • 1.5kg owoców czarnej i czerwonej porzeczki z gałązkami (użyłam owoców mrożonych)
  • 0.5l spirytusu (95%)
  • 0.5l żytniej wódki (40%)
  • 0.3l Tawny Porto (20%)
  • 0.5kg cukru

Sposób przygotowania

  1. Dzień 1: Mrożone porzeczki wraz z szypułkami przełożyłam do ogromnego słoja i zalałam mieszanką spirytusu, wódki i Porto (słój powinien być wypełniony maksymalnie do 3/4 wysokości) i odstawiłam w nasłonecznione miejsce na 14 dni. Codziennie słojem wstrząsałam.

  2. Dzień 14: Po 14 dniach zlałam całą ciecz znad owoców (ta ciecz to nalew alkoholowy), przelałam ją do drugiego słoja, odstawiłam w ciemne miejsce, a porzeczki zasypałam cukrem. Co kilka dni potrząsałam słojem, by cukier szybciej się rozpuścił (zwyczajowo używa się pół kilograma cukru na kilogram owoców, ale Porto było dosyć słodkie więc nie zwiększałam ilości cukru)

  3. Dzień 28: Po kolejnych 14 dniach zlałam syrop, który powstał z owoców oraz cukru i połączyłam z uzyskanym wcześniej nalewem alkoholowym. Nalewkę odstawiłam w ciemne, chłodne miejsce i starałam się zapomnieć o niej na kilka miesięcy.

  4. 6 miesięcy później: Przed ostatecznym zlaniem do mniejszych butelek zlałam klarowną część znad osadu, a pozostałość przefiltrowałam przez kilkukrotnie złożoną gazę. Połączyłam razem i rozlałam nalewkę do mniejszych butelek.

  5. Zakorkowałam i czekam co jakiś czas sprawdzając, czy aby nie nabrała już odpowiedniej mocy :)

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.