Poleć znajomym

PORZECZKÓWKA 2013

Jak zbierać punkty?

Autor: (11070 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Around the Kitchen Table

...Nie dajcie sobie wmówić, że zrobienie domowej nalewki jest trudne. To jest po prostu banalnie proste. Kombinacja owoców jest dowolna, możecie zmniejszyć ilość spirytusu na rzecz wódki, ale miejcie na uwadze, że owoce puszczą sok i dodatkowo osłabią nasz nalew. Możecie dodać wódkę smakową zamiast czystej, Porto zastąpić winem lub w ogóle je pominąć. Możecie dodać szczyptę cynamonu lun kardamonu. Zróbcie ją tak, jak lubicie. Ja mrożę owoce, bo Babcia mówi że tak jest najlepiej. I zamiast stresować się, czy w tym roku nalewka wyjdzie tak samo dobra co poprzednia, już dziś zastanawiam się jaki smak tym razem uda mi się uzyskać?...

Sposób przygotowania

 1. # (Etap I)

 2. 600ml spirytusu (95%)

 3. 250ml spirytusu (95%) + 250ml wody |lub 500ml czystej wódki (40%)|

 4. 750ml Porto (20%)

 5. 1200g owoców czarnej porzeczki (wraz z gałązkami i listkami)

 6. 500g owoców czerwonej porzeczki (wraz z gałązkami i listkami)

 7. 250g owoców borówki amerykańskiej

 8. mała garstka kulek jałowca

 9. kilka kulek czarnego pieprzu

 10. Etap I (dzień 1): Owoce razem z gałązkami i listkami włożyłam na kilka godzin do zamrażalnika. Mrożone przełożyłam do ogromnego słoja (u mnie dwa słoje) i zalałam mieszanką spirytusu, wody i Porto. Słój powinien być wypełniony maksymalnie do 3/4 wysokości. Całość odstawiłam w nasłonecznione miejsce na 14 dni. Codziennie słojem wstrząsam. Po 2 dniach spróbowałam i myślałam, że się przekręcę :)

 11. # (Etap II i III)

 12. Dla przypomnienia: w Etapie I zalewaliśmy owoce z przyprawami alkoholem i odstawialiśmy na minimum 2 tygodnie.

 13. Po tym czasie musimy zlać całą ciecz znad owoców (ta ciecz to nalew alkoholowy), przelewamy ją do drugiego słoja, odstawiamy w ciemne miejsce, a owoce zasypujemy 500-700g cukru. Zwyczajowo używa się pół kilograma cukru na kilogram owoców, ale Porto było dosyć słodkie więc ja pozostałam przy jego mniejszej ilości. Tak zasypane owoce zostawiamy na 2-3 tygodnie, aby puściły sok i co kilka dni potrząsamy słojem, by cukier szybciej się rozpuścił.

 14. Po kolejnych 14 (21) dniach zlewamy syrop, który powstał z owoców oraz cukru i łączymy z uzyskanym wcześniej nalewem alkoholowym. Nalewkę odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce i staramy się zapomnieć o niej na kilka miesięcy :)

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.