Poleć znajomym

Chalka na zakwasie

Jak zbierać punkty?

Autor: (11070 pkt.)
Ekspert Kulinarny - Przepis z bloga: Around the Kitchen Table

...przepis na Chalke na zakwasie z ksiazki Maggie Glezer „A Blessing of Bread”. Chalke upieklam, bo juz dawno mialam ja w planach. Zrobilam jedna duza i wyszla mi troche ufowata, w zasadzie wstydze sie Wam ja pokazac, ale byla pyszna. A wszystko przez to, ze sie zagapilam i pierwsza faze rosniecia... przespalam...Ale wyrosla duza. I, o dziwo, puszysta :) Z duzymi dziurami :D

Składniki

 • Przepis kopiuje z blogu GN (moje zmiany podaja w nawiasach)
 • Zaczyn:
 • 35g aktywnego pszennego zakwasu (dalam zytni)
 • 80g ciepłej wody
 • 135g mąki pszennej chlebowej
 • W misce mieszamy wodę z zakwasem, a następnie wsypujemy mąkę. Dokładnie wyrabiamy na jednolite ciasto. Przykrywamy folią i dostawiamy na 8 do 12 godzin.
 • Ciasto właściwe:
 • 60g ciepłej wody
 • 3 jajka i jedno do wysmarowania chałek
 • 8g soli
 • 55g oleju roślinnego
 • 65g miodu (uzylam miodu z mniszka lekarskiego)
 • 400g mąki pszennej chlebowej (musialam dac o 100g maki wiecej)
 • 200g kwaśnego ciasta

Sposób przygotowania

 1. W dużej misce ubijamy wodę, jajka, tłuszcz, miód i sól, a następnie wsypujemy stopniowo mąkę, całość mieszając drewnianą łyżką. Powstanie nam postrzępione ciasto.

 2. Dodajemy kwaśne ciasto i wszytko razem mieszamy. Wykładamy na stolnicę, w tym czasie ciasto się lepi do rąk, ale nie warto się tym przejmować.

 3. Na stolnicy oprószonej mąką wyrabiamy ciasto wilgotnymi dłońmi przez około 8-9 minut ( nie dłużej niż 10 minut). Ciasto powinno być zwarte o konsystencji ciastoliny. Miskę po cieście myjemy w gorącej wodzie, wycieramy do sucha i do takiej nagrzanej miski wkładamy ciasto, przykrywamy folią i odstawiamy do fermentacji na 2 godziny. W tym czasie ciasto może wcale nie urosnąć!

 4. Po tym czasie wykładamy na omączoną stolnicę. Ciasto wałkujemy i dzielimy nożem na pół. Każdą część rolujemy. Następnie rolkę wałkujemy dłońmi tak by zusykać długi, cieńszy na końcach wałeczek.

 5. Kazdy wałeczek składamy na pół i podwieszamy na patyczku, a następnie zaplatamy jedno ramię na drugie, aż do końca. Patyczkiem wykonujemy jeszcze kilka skrętów w przeciwnym kierunków. Z drugim wałeczkiem postępujemy tak samo. Oba wałki układamy na blasze lub w okrągłej formie wyłożonej pergaminem. Zostawiamy do wyrastania na 5 godzin (moim zdaniem jest to stanowczo za dlugo).

 6. Piekarnik rozgrzewamy pod koniec wyrastania do 180 st. C. Przed pieczeniem chałki smarujemy jajkiem rozkłoconym ze szczyptą soli. Pieczemy 500g chałki 25-35 minut, większą 45 minut.

 7. W dużej misce ubijamy wodę, jajka, tłuszcz, miód i sól, a następnie wsypujemy stopniowo mąkę, całość mieszając drewnianą łyżką. Powstanie nam postrzępione ciasto.

 8. Dodajemy kwaśne ciasto i wszytko razem mieszamy. Wykładamy na stolnicę, w tym czasie ciasto się lepi do rąk, ale nie warto się tym przejmować.

 9. Na stolnicy oprószonej mąką wyrabiamy ciasto wilgotnymi dłońmi przez około 8-9 minut ( nie dłużej niż 10 minut). Ciasto powinno być zwarte o konsystencji ciastoliny. Miskę po cieście myjemy w gorącej wodzie, wycieramy do sucha i do takiej nagrzanej miski wkładamy ciasto, przykrywamy folią i odstawiamy do fermentacji na 2 godziny. W tym czasie ciasto może wcale nie urosnąć!

 10. Po tym czasie wykładamy na omączoną stolnicę. Ciasto wałkujemy i dzielimy nożem na pół. Każdą część rolujemy. Następnie rolkę wałkujemy dłońmi tak by zusykać długi, cieńszy na końcach wałeczek.

 11. Kazdy wałeczek składamy na pół i podwieszamy na patyczku, a następnie zaplatamy jedno ramię na drugie, aż do końca. Patyczkiem wykonujemy jeszcze kilka skrętów w przeciwnym kierunków. Z drugim wałeczkiem postępujemy tak samo. Oba wałki układamy na blasze lub w okrągłej formie wyłożonej pergaminem. Zostawiamy do wyrastania na 5 godzin (moim zdaniem jest to stanowczo za dlugo).

 12. Piekarnik rozgrzewamy pod koniec wyrastania do 180 st. C. Przed pieczeniem chałki smarujemy jajkiem rozkłoconym ze szczyptą soli. Pieczemy 500g chałki 25-35 minut, większą 45 minut.

 13. Smacznego!

Ocena:
Brak ocen

10 sekretnych przepisów

na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Ebook: 10 sekretnych przepisów na dania z 10 najlepszych restauracji świata

Przystępne przepisy do zrobienia w domu! Pobierz ebook z sekretnymi przepisami na 10 wspaniałych dań z 10 najlepszych restauracji na świecie.

Pobierz dzisiaj za darmo!

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.